Katalizator – czym jest, jak wygląda, gdzie go wymienić


Konwerter katalityczny potocznie nazywany katalizatorem pełni bardzo ważną funkcję w układzie wydechowym samochodu. Odpowiada on za zmniejszanie ilości szkodliwych związków znajdujących się w spalinach. Od 1993 roku stosowanie katalizatorów jest obowiązkowe. Montowane są one kilkadziesiąt centymetrów za kolektorem wydechowym i złożone są z kilku zasadniczych elementów:
– obudowy – w kształcie podłużnego, lekko spłaszczonego walca;
– nośnika – wyglądającego jak plaster miodu, który umożliwia przepływ spalin;
– oraz powłoki – tu możemy wyróżnić powłokę pośrednią i powłokę aktywną katalitycznie. Pierwsza ma za zadanie zapewnić dobre warunki dla kolejnej. Powłoka aktywna katalitycznie jest najważniejszym elementem budowy katalizatora. Zbudowana jest z drogich pierwiastków takich jak rod, platyna, palladium.
W nowoczesnych samochodach stosuje się aż dwa lub trzy katalizatory.
Katalizator rozpoczyna swoją pracę, kiedy jest nagrzany do minimum 300 stopni Celsjusza, zarówno za katalizatorem jak i przed nim usytuowane są sondy Lambda, które określają zawartość powietrza w spalinach. W zależności od odczytu sond zostaje regulowany skład mieszanki paliwowej. Występujące naprzemiennie procesy redukcji i utleniania pozwalają na wzrost stopnia konwersji katalizatora.
Jest on jednak narażony na wiele czynników, które mogą spowodować jego uszkodzenie, takich jak: uszkodzenia mechaniczne, jazda po mieście, awaria układu zapłonowego. Zużycie katalizatora możemy rozpoznać między innymi poprzez: wzrost zużycia paliwa, spadek mocy silnika, czy też grzechotanie w trakcie jazdy. W przypadku awarii należy niezwłocznie wymienić go na nowy.
Katalizatory Poznań.
W województwie wielkopolskim, w miejscowości Poznań możesz znaleźć bogatą ofertę firm zajmujących się wymianą, diagnostyką oraz regeneracją katalizatorów. W przypadku wymiany katalizatora na nowy, poprzedni możesz oddać do skupu, gdzie dzięki recyklingowi zyska drugie życie. Wiele firm zajmujących się skupem oferuje odbiór na terenie całego województwa.